تبلیغات
پایگاه فرهنگی و اطلاع رسانی مجموعه جلسات قرآنی بصائر
ویژه نامه دهه فجر : آیا ما به هدفی که از انقلاب کردن داشتیم رسیدیم ؟


سوال : آیا به هدف انقلاب در پیاده کردن ارزشهای اسلامی رسیدیم؟ اگر نه پس مزیت این انقلاب نسبت به زمان طاغوت چیست؟

جواب : هدف اصلی انقلاب پیاده کردن اسلام جامع بوده است. که خیلی با آن فاصله داریم. اما چیزهایی که بدست آورده ایم:

1- حکومت اسلامی:
طبق صریح احادیث ما مثل مقبوله عمر بن حنظله وسایر احادیث نباید از حکومت طاغوت تمکین کرد. حتی تا جایی که برای حل مشکلات نمی توانی به محکمه های آنها مراجعه کنی تا حقت را بگیری.
لذا یک مسلمان باید تحت قیادت حاکمی اسلامی زندگی کند. واین بزرگترین دستاورد انقلاب بوده است. که الان بجای پادشاهی یک انسان ظالم ومستبد. وبی سواد وفاسد. رهبری دینی ومهذب بر جامعه ما حکومت می کند.

2- مردمی بودن:
الان در جامعه ما مردم سالاری دینی حاکم است. چیزی که در عصر طاغوت نبوده است. ومردم عادی وپابرهنگان در حکومت جایگاهی نداشتند. چیزی که در انقلاب اسلامی زمینه آن مهیا شد. بطوری که یک دست فروش تا جایگاه ریاست جمهوری رفت.

3- مبارزه با استکبار وظلم:
ایران امروز پرجمدار مبارزه با ظلم واستکبار جهانی است . وسایر مظلومان وآزادگان جهان چنانچه شفاهی وعملی بیان می کنند. چشم به ایران دوخته اند. ایرانی که قبل از انقلاب جایگاه عربستان فعلی را در دست نشاندگی وخدمت به آمریکا واسرائیل داشت. وشاه با حمایت آمریکا مخصوصا بعد از کودتای 28 مرداد 32 حکومت می کرد. واز دوستان وهم پیمانان راهبردی اسرائیل در منطقه بود. ولی الان وضعیت 180 درجه تغییر کرده است. و عزت اسلامی به این کشور برگشته، چیزی که قبل انقلاب نبود.

4- پیشرفت:
ایران بعد از انقلاب در زمینه های مختلف، اعم از علمی، تکنولوژی، نانو فنآوری، نظامی، خدمات رسانی، پزشکی و... پیشرفتهای چشمگیری داشته است. ودرر برخی رشته ها جزء ده کشور ویا چهار کشور برتر دنیاست. ایرانی که ماهواره پرتاب می کند، در هسته ای، سلولهای بنیادین، سدّ سازی، رشد علمی 13 برابر میانگین جهانی وغیره برتر است.
با توجه به اینکه ایران بعد از انقلاب تحریمهای زیادی داشته است. واینها قبل انقلاب نبودند.

اما در کنار این پیشرفت ها ما دو تا مشکل عمده داریم. که موجب عقب ماندن از اسلام ناب وایصال به تمام اهداف انقلاب می شود :

1- نبود کادر مومن ومتخصص به اندازه نیاز:
بخاطر کمبود کادر ونیروی مومن ومتخصص در زمینه فعالیت وعرصه های مدیریتی کلان موجب نفوذ منافقان در مراکز حساس نظام واختلال در امور وایجاد فتنه در مواقع لازم بزرگترین مشکل وآسیب انقلاب می شود. واگر نیروهای خوب وکاربلد وجوانان مومن متعهد در خیلی جاها نمی توانند جایگاهی داشته باشند. بخاطر فعالیت نفاق است. واین نفوذ که از بزرگترین مشکلات ماست و بخاطر ضعف های مدیریتی در جاهای حساس و مهم بوده است.
از باب مثال وجود مدیریت عالی در عرصه نظامی به داشتن فرماندهان قوی موجب شده است. این جبهه نفاق نتواند در مراکز نظامی ما نفوذ داشته باشد. اما در همه جا اینطور نیست. مخصوصا در عرصه داشنگاهی وداشتن اساتید مومن وباسواد مسلط به علوم اسلامی دینی، که بتوانند. علوم اسلامی بر گرفته از منابع دینی اصیل را به جوانان ودانشجویان انتقال دهند.

2- سیستم مدیریتی معیوب:

در جامعه مدیریتی ما جناب وزیر و رئیس جمهور ومدیران ارشد آنقدر کار بی مورد برایشان درست شده است که دیگر وقت فکر کردن و خدمت نمانده است.
شکرت روازنه در جلسات متعدد، شاید رئیس جمهور مملکت بیشتر از هر کسی سخنرانی دارد. برای هر همایش و گردهمایی دیگران بخاطر منافع وامور مالی خودشان بالطبع دوست دارند رئیس جمهور سخنران باشد. و وزراء ایضا اینچنین هستند.
در حالی اینها باید کل تلاش وفعالیتشان برای حل مشکلات باشد. وآن هم زمانی ممکن است که با وجود مشاورهای قوی وبرنامه ریزی قوی که باید در مراکز علمی ودانشگاهی صورت گرفته باشد انجام گیرد. اما مطلقا چنین چیزی نیست. در نتیجه کاری که باید صورت بگیرد نمیگیرد.
امروز و از سالها پیش باید تحقیقات و پایان نامه های دانشگاهی وحوزوی می بایست در راستای حل مشکلات کلان نظام می بود. وبا یک برنامه ریزی درست . نه تکرار مکررات و خاک خوردن این پایان نامه ها که ثمره سالها فعالیت علمی یک شخص است در کتابخانه ها.
تازه تحقیقات خوبی هم که صورت می گیرد ، در مقام عمل کسی به آن بها نمی دهد.
پس جایگاه اینهمه پژوهشکده ومرکز تحقیقات که از هزینه بیت المال هم استفاده می کنند در جهت دهی به فعالیت کلان کشور چیست؟
و عدم وجود همین برنامه ریزی دقیق موجب شده است که موازی کاری در کشور ما بیش از اندازه وجود داشته باشد. در نوشتن کتاب، تحقیقات علمی پژوهشگاها، و... کلا کارهای موازی است. در حالی که وجود سیستمی راهبری قوی، و مرکزی که مشخص باشد چه تحقیقاتی در حال انجام است. جلوی خیلی از این کارها را می گرفت.
امروزه در کشورهای پیشرفته تحقیق کاملا در مسیر توسعه کشور قرار گرفته است و فعالیت علمی محقق ارزشمند است نه اینکه صرفا برای گرفتن یک مدرک باشد. ولی متاسفانه در کشور ما این امور رعایت نمی شود.
خلاصه کلام اینکه، وظیفه ما رشد خودمان برای آمادگی جهت خدمت در راستای تعالیم اسلام ناب به حکومت اسلامی و تربیت نسلی مومن، متخصص وکارآمد به حسب نیازهای کشور در عرصه های مختلف و بر حسب استعدادهاست. تا ان شاء الله اهداف انقلاب بصورت کامل جامه عمل بپوشد.

کدستان