تبلیغات
پایگاه فرهنگی و اطلاع رسانی مجموعه جلسات قرآنی بصائر
ویژه نامه ی میلاد حضرت محمد (ص) : دیدگاه دانشمندان جهان درباره شخصیت پیامبر اعظم (ص)

تولستوی: نویسنده و فیلسوف اخلاق گرای معروف روسیه كه آموزه‌هایش سرمشق رهبران بزرگ سیاسی در جهان همچون گاندی قرار داشت، می‌گوید: شخص شخیص پیامبر اسلام سزاوار همه گونه احترام و اكرام می‌باشد.
شریعت پیغمبر اسلام به علت توافق آن با عقل و حكمت در آینده عالم‌گیر خواهد شد.

كارل ماركس: فیلسوف، سیاستمدار و انقلابی آلمانی الاصل در قرن 19 با درك عمیق از شخصیت پیامبر عظیم الشأن اسلام چنین اظهار می‌دارد: محمد مردی بود كه... از میان مردمی بت پرست با اراده آهنین برخاست و آنان را به یگانه پرستی دعوت كرد و در دل‌های ایشان جاودانی روح و روان را بكاشت، بنابراین او را نه تنها باید در ردیف مردان بزرگ و برجسته تاریخ شمرد، بلكه سزاوار است كه به پیامبری او اعتراف كنیم و از دل و جان بگوییم كه او پیامبر خدا بوده است.

مهاتما گاندی: حیات شخص پیامبر اسلام به نوبه خود نشانه و سرمشق بارزی برای رد فلسفه عنف و اجبار در امر مذهب می‌باشد.

جواهر لعل نهرو: مذهبی كه پیامبر اسلام تبلیغ می‌كرد به واسطه سادگی و راستی و درستی آن و دارا بودن طعم دموكراسی و برابری، مورد استقبال توده‌های كشورهای مجاور شد.

http://up.mjbasaer.ir/up/mjbasaer/Post/1394/Millad-Hazrat-Muhammad-Imam-Sadegh/Pictures/Didgah%20(1).jpg

ولتر فرانسوی: حضرت محمد(ص) بی‌گمان مردی بسیار بزرگ بود. وی جهانگشایی توانا، قانون‌گذاری خردمند، سلطانی دادگر و پیامبری پرهیزگار بود. او بزرگترین نقشی را كه ممكن بود در مقابل چشمان مردم عادی ایفا كند در روی زمین ایفا كرد.

پیرسیمون لاپلاس: منجم و ریاضی‌دان بسیار معروف فرانسوی در قرن 18 و 19 میلادی بود كه نظریات او تحولات بزرگی در نجوم ایجاد كرد.
او یكی از محققین غربی است كه در مورد دین مبین اسلام چنین اظهار نظر نموده است:

گرچه ما به ادیان آسمانی عقیده نداریم، ولی آیین حضرت محمد(ص) و تعالیم او دو نمونه اجتماعی برای زندگی بشریت است. بنابراین اعتراف می‌كنیم كه ظهور دین او و احكام خردمندانه‌اش بزرگ و با ارزش می‌باشد و به همین جهت از پذیرش تعالیم حضرت محمد بی‌نیاز نیستیم.

پرفسور ارنست هگل: یكی از بزرگترین و پرنفوذترین فلاسفه آلمانی الاصل قرن 19 می‌گوید: اسلامیت طرح خیلی جدید و در عین حال، طرح غیر مخدوش و بسیار عالی توحید می‌باشد.

هربرت جرج ولز: نویسنده و محقق انگلیسی در كتاب سرمایه سخن می‌گوید: اسلام تنها دینی است كه هر بشر شرافتمند می‌تواند به داشتن آن افتخار ورزد... تنها دینی است كه من دریافته‌ام و بارها گفته‌ام كه آنچه از سرّ خلقت آگاه است و با راز آفرینش آشنا و همه جا با تمدن همراه است، دین اسلام می‌باشد.

http://up.mjbasaer.ir/up/mjbasaer/Post/1394/Millad-Hazrat-Muhammad-Imam-Sadegh/Pictures/Didgah%20(2).jpg

گوته: دانشمند، شاعر و نویسنده معروف آلمانی كه تأثیر عمیقی بر ادبیات آلمان و جهان بر جای گذاشت، در كتاب دیوان شرقی و غربی می‌گوید: مندرجات كتاب قرآن ... ما را مجذوب می‌كند و به شگفت می‌آورد و سرانجام به تعظیم و احترام بر می‌انگیزد.

جورج برنارد شاو: 1950 ـ 1856 بزرگترین نویسنده انگلستان بعد از شكسپیر كه افكار او در زمینه مذهب، علم، اقتصاد، خانواده و هنر اثر عمیقی بر روی مخاطبین خود داشت و امواج خروشان افكارش در جوامع غربی منجر به روشن‌گری افكار عمومی مردم گردید، در رابطه با شخصیت والای پیامبر بزرگ اسلام چنین می‌گوید:
من همیشه نسبت به دین محمد9 به واسطه خاصیت زنده بودن شگفت آورش نهایت احترام را داشته‌ام، به نظر من اسلام تنها دینی است كه دارای آن‌چنان خاصیتی است كه می‌تواند تغییرات گوناگون را به خود جذب كند و خود را با اشكال و صور هر عصر منطبق سازد. من درباره دین حضرت محمد(ص) چنین پیش بینی كرده‌ام كه كیش او برای فردای اروپا قابل قبول خواهد بود. همان طوری كه در اروپای امروز هم پذیرش آن آغاز شده است.
من معتقدم كه اگر مردی مانند پیامبر اسلام فرمان‌روایی مطلق جهان عصر جدید را احراز كند، طوری در حل مسایل و مشكلات جهان توفیق خواهد یافت كه صلح و سعادتی را كه بشر به شدت احتیاج دارد برای او تأمین خواهد كرد.

ادوارد گیبن: بزرگ‌ترین مورخ انگلستان در قرن 18 میلادی و نویسنده مشهور تاریخ سقوط امپراطوری روم درباره قرآن چنین می‌نویسد: از اقیانوس اطلس تا كنار رود گنگ در هندوستان قرآن نه فقط قانون فقهی شناخته شده است،
بلكه قانون اساسی شامل رویه قضایی و نظامات مدنی و جزایی و حاوی قوانینی است كه تمام عملیات و امور مالی بشر را اداره می‌كند و همه این امور كه به موجب احكام ثابت ولایتغیری انجام می‌شود، ناشی از اراده خداست.
به عبارت دیگر قرآن دستور عمومی و قانون اساسی مسلمین و دستوری است شامل: مجموعه قوانین دینی، اجتماعی، مدنی، نظامی، قضایی، جنایی، جزایی، و همچنین مجموعه قوانین از تكالیف زندگی روزانه تا تشریفات دینی؛ اعم از تزكیه نفس تا حفظ بدن و بهداشت و از حقوق عمومی تا حقوق فردی تا منافع عمومی و از اخلاقیات تا جنایات و از عذاب و مكافات این جهان تا عذاب و مكافات جهان آینده، همه را در بردارد.

پرفسور ویل دورانت: مورخ و نویسنده آمریكایی 1981 ـ 1885 كه میلیون‌ها نفر در جهان آثار او را مطالعه می‌كنند در رابطه با شخصیت بزرگ پیامبر بزرگوار اسلام چنین اظهار نظر می‌كند:

اگر به میزان اثر این مرد بزرگ در مردم بسنجیم باید بگوییم كه حضرت محمد(ص) از بزرگ‌ترین بزرگان تاریخ انسانی است.
وی درصدد بود سطح معلومات و اخلاق قومی را كه از فرط گرمای هوا و خشكی صحرا به تاریكی توحش افتاده بودند، اوج دهد، در این زمینه توفیقی یافت كه از توفیقات تمام مصلحان جهان بیشتر بود. كمتر كسی را جز او می‌توان یافت كه همه آرزوهای خود را در راه دین انجام داده باشد، زیرا به دین اعتقاد داشت.

محمد(ص) از قبایل بت پرست و پراكنده در صحرا امتی واحد به وجود آورد. برتر و بالاتر از دین یهود و دین مسیح و دین قدیم عربستان آیینی ساده و دینی روشن و نیرومند با معنویاتی كه اساس آن شجاعت قومی بود پدید آورد، كه در طی یك نسل در یك صد معركه نظامی پیروز شد و در مدت یك قرن یك امپراتوری عظیم و پهناور به وجود آورد و در روزگار ما نیروی مهمی است كه بر یك نیمه جهان نفوذ دارد.

http://up.mjbasaer.ir/up/mjbasaer/Post/1394/Millad-Hazrat-Muhammad-Imam-Sadegh/Pictures/Didgah%20(3).jpg

سر پرسی سایکس :
عقیده شخصی من این است که [حضرت] محمد(ص) در میان مشاهیرعالم بزرگ ترین انسانی است که با یک مرام عالی تمام هم خود را مصروف این داشت که شرک و بت پرستی را از ریشه منهدم ساخته و به جای آن افکار بلند اسلام را برقرار سازد و او خدمت وافر و نمایانی که از این راه به نوع بشر نموده خدمتی است که من آن را ستایش نموده و سر تعظیم فرود می آورم(مقدمه تاریخ ایران ج 1 ، ص 23)

رینولد الین نیکلسون :
با ظهور [حضرت] محمد [صلی الله علیه وآله وسلم] پرده نفوذ ناپذیر ظلمت آن عهد ناگهان کنار زده شد و مردم جزیره العرب،بر اساس محکم سنن تاریخی پیدا کردند. (تاریخ ترجمه قرآن در جهان: .40)

توماس کارلایل :
دشمنان اگر به نظر حقیقت بنگرند خواهند فهمید در نفس این مرد بزرگ افکاری فوق طمع و دنیوی و جاه و سلطنت بوده است.
گر چه قرآن مشتمل بر آیات بلیغه توحید و تمجید مقام ارجمند خداوندیست ولیکن یگانه چیزی که در رای من سزاوار تقدیس و تقدیر ومورد اعجاب است همانا شعاع نظرهای نافذ محمد(ص) است به اسرار امور ، که در میان آیات قرآنی ساطع و نمایان و تاثیر عمیقی در آیینه دلهای بی رنگ دارد . و این بزرگترین مزیتی است که حقا باعث تقدیس واعجاب است واگر بدیده عقل بنگریم این معنی موهبت و فضل خداوندیست که به محمد (ص) از طرف خداوند حکیم اعطاء گردیده.
خوشا بحمد (ص) با لباس خشن و طعام خشن سعی در اصلاح عالم و تبلیغ توحید خداوند حق نموده روز و شب در رنج و تعب کوشش درنشر عدل و فضائل اخلاق میکرد وابدا مانند اشخاص ضعیف النفس در تحمل شدائد و رنجها طمع و میل به شهرت اسم یا نیل بسلطنت نداشت و هرگز نمی خواست هیچ قسم سیطره در عالم داشته باشد بلکه نشر دین توحید و عدل را در عالم، وظیفه روحی و انسانی خود میشمرد. ( زندگی محمد : 34 -66)

http://up.mjbasaer.ir/up/mjbasaer/Post/1394/Millad-Hazrat-Muhammad-Imam-Sadegh/Pictures/Didgah%20(4).jpg

لرد درهن :
پیشگویی هایی که (قرآن ) درباره آینده کرده است اطلاعات درست و شگفت انگیزی که دارد آن چنان است که حضرت محمد (ص) که استادی ندیده است به هیچ وجه نمی تواند از پیش خود آنها را فراهم ساخته و انشاءکند . ( بررسی شیوه های ا ص 124 به نقل از ، به سوی شناسایی اسلام ص .3)
آلفونس دولامارتین شاعر و نویسنده فرانسوی
اگر بزرگی هدف ، کمی وسایل و عظمت نتیجه را برای یک نابغه بشری مقیاس بگیریم در تاریخ نظیری مانند حضرت محمد (ص) نمی توان یافت ، وی در ثلث اراضی مسکونی امپراطوری ها ،ارتش ها، قوانین، خاندان ها و توده های عظیم بشری را به حرکت در آورد، بیشتر و با عظمت تر از آن این است که عقل ها ، اندیشه ها، عقیده ها و روان ها را به نهضت در آورد. هیچ فردی داوطلبانه یا از روی اجبار هدفی عالی تر از هدف پیامبر اسلام نداشته است زیرا دین اسلام موجب از بین بردن موهوم پرستی گردیده است ، همان موهوم پرستی که بین خدا و مخلوقش به وجود آمده بود و همچنین باعث نزدیک کردن انسان به خدا و توسعه عقیده معقول خداپرستی می باشد و در میان آن همه هرج و مرج و بی نظمی و اغتشاش بت پرستان و معتقدین به خدایان متعدد، اسلام تنها فکر منطقی می باشد. هیچ پیامبری نتوانسته است ما نند پیامبر اسلام انقلابی آن چنان مقدس و طولانی و پر اهمیت در آن مدت خیلی کم به مرحله عمل در آورد زیرا هنوز دو قرن از آغاز کار پیامبر اسلام نگذشته بود که دین اونضج گرفت و اول بار در سه ناحیه عربستان و سپس در سایه کلمه توحید سواحل رود سیحون و هند غربی و مصر و حبشه و تمام آفریقای شمالی و بیشتر جزایر مدیترانه و قسمتی از خاک فرانسه و قسمت عمده سرزمین اسپانیا گسترش یافت . ( اسلام از دیدگاه ا ص 18 منقول از اسلام شناسی غرب ص 54کاظم مدرس، منقول از تاریخ ترکیه .)

بارتلمی هیلر :
[حضرت] محمد (ص) از همه اعراب با هوش تر بوده و در دین داری از همه کس محکم تر و نسبت به مردم مهربان تر بوده است ، و به واسطه همین برتری بود که بدان قدرت و عظمت فوق العاده دسید ، ما این دین برزگی که او آورد و مردم را بدان دعوت کرد را ، برای پیروانش یکی از نعمتهای بزرگ خداوندی می شماریم . ( تمدن اسلام و عرب ، ص 129 ، 130)

کدستان