تبلیغات
پایگاه فرهنگی و اطلاع رسانی مجموعه جلسات قرآنی بصائر
ویژه نامه ی میلاد امام صادق (ع) : زندگینامه

http://up.mjbasaer.ir/up/mjbasaer/Post/1394/Millad-Hazrat-Muhammad-Imam-Sadegh/Pictures/Milad-Imam-Sadegh%20(1).jpg

نام :جعفر
لقبها : صادق- مصدق - محقق - کاشف الحقایق - فاضل - طاهر - قائم - منجی - صابر
كنیه : ابوعبدالله - ابواسماعیل - ابوموسی
نام پدر :حضرت امام محمد باقر ( ع)
نام مادر : فاطمه ( ام فروه )
زمان تولد : هفدهم ربیع الاول سال 83 هجری (در روز جمعه یا دوشنبه ( بنا بر اختلاف ) در هنگام طلوع فجر مصادف با میلاد حضرت رسول)

محل تولد :مدینه منوره
عمر شریفش :65 سال
مدت امامت : 34 سال
قاتل :منصور دوانیقی بوسیله زهر
محل دفن : قبرستان بقیع

ایشان ششمین امام شیعیان، لقب مشهورش «صادق‏» است. لقبهاى دیگرى نیز دارد، از آن جمله صابر، طاهر، و فاضل. اما چون فقیهان و محدثان معاصر او كه شیعه وى هم نبوده ‏اند، آن حضرت را به درستى حدیث و راستگویى در نقل روایت‏ بدین لقب ستوده‏ اند،
پیامبر اكرم ( ص ) در خصوص انتخاب نام و لقب امام ششم فرموده است: وقتی كه فرزندم جعفر متولد شد نام اورا صادق بگذارید زیرا فرزند پنجمش جعفراست وادعای
امامت می كند و او در نظر خداوند جعفر كذاب است .
دوران امامت آن امام 34 سال بوده كه با اواخر حكومت امویان واوایل حكومت عباسیان مصادف می باشد . آن حضرت با پنج تن از خلفای بنی امیه - هشام بن عبدالملی ، ولید بن یزید بن عبدالملی ، یزید بن ولید بن عبدالملی ، ابراهیم بن ولید و مروان بن محمد ملقب به حمار و دو تن از خلفای بنی عباس ابوالعباس ( عبدالله بن محمد ) معروف به سفاح و ابوجعفر معروف به منصور دوانیقی معاصر بود

http://up.mjbasaer.ir/up/mjbasaer/Post/1394/Millad-Hazrat-Muhammad-Imam-Sadegh/Pictures/Milad-Imam-Sadegh%20(2).jpg

زندگانی امام جعفر صادق ( ع) رامی توان به سه دسته كلی تقسیم نمود :
1 - زندگانی امام در دوره امام سجاد و امام باقر ( ع) که در این دوره امام صادق ( ع) از علم و تقوی و كمال و فضیلت آنان در حد كافی بهره مند شد .
2- دراین دوره امام از فرصت مناسبی كه بوجود آمده ، استفاده نمود و مكتب جعفری را به تكامل رساند . در این مدت ، 4000 دانشمند تحویل جامعه داد و علوم و فنون بسیاری را به جامعه اسلامی ارزانی داشت .
3 - هشت سال آخرامام( ع ) قسمت سوم زندگی امام را تشكیل می دهد . دراین دوره ، امام بسیار تحت فشار و اختناق حكومت منصور عباسی قرار داشت . در این دوره امام دائما تحت نظر بود و مكتب جعفری عملا تعطیل گردید .

فرزندان امام :
چنان كه مشهور است فرزندان آن حضرت ده تن بوده‏اند، هفت پسر به نامهاى اسماعیل، عبد الله، موسى، اسحاق، محمد، عباس و على و سه دختر به نامهاى ام فروه، اسماء و فاطمه.

کدستان